A hévízi tó a világ második, míg Európa legnagyobb melegvizű tava. Kialakulásában a vulkáni utóműködések első jeleként a hőforrások feltörése játszott szerepet..

A földkéreg mozgása, beszakadása folytán két árokrendszer keletkezett.

A tó forráskrátere 38,5m mély, amelyben 10%-ban a hideg, 90%-ban a meleg forrás ömlik. A két különböző hőmérsékletű víz keverésével alakul ki a forrásnyíláson át kijutó 39,5 Cº -os hőmérsékletű gyógyvíz.

A tó átlaghőmérséklete 29-30 Cº és csak ritkán süllyed 26 Cº alá, tehát a betegek télen is fürödhetnek a tóban.

A hévízi iszap a maga nemében páratlan a világon. Valóságos ágyként béleli ki az egész tó belsejét. Az iszapban levő rádium sók és redukált kénvegyületek a gyógy tényezők különleges értékei. A hévízi gyógyiszap rádiumos hatása a fájdalomcsillapító sugárzásával a szervezet mélyére hatva elősegíti és növeli az anyagcserét, megnyugtatja az idegrendszert és a sejtműködést a gyógyulás irányába befolyásolja.

A hévízi gyógy kúra gyógyhatása a mozgásszervek betegségeinek széles körére terjed ki.

A fürdőkúra a keringési zavart okozó szívbetegségek esetén nem javasolt.

A termáltó növényvilágának leglátványosabb tagjai a tündérrózsák, melyek áprilistól októberig nyílnak.

 

A gyógyító Hévíz

A gyógyforrások meleg vize az ember legősibb gyógyszere. A természet által adott gyógymódokra az ember már évszázadokkal ezelőtt felfigyelt és alkalmazta is azokat. Hazánkban már a középkorban is tudatosan használták gyógyforrásaink vizeit.

„A gyógyvizek az ember bajaira, szenvedéseire jót ígérnek, de emellett veszélyük is van, ha előírástól és szabálytól eltérően használják.”

Napjainkban világjelenség, hogy orvos és beteg újra a természetes gyógymódok felé fordul.

 

A hévízi gyógy kúra lényege, hogy a felhalmozott tudományos tapasztalatoknak a sok évtizedes, sőt évszázados orvosi gyakorlatnak megfelelően „adagolják” a betegeknek a gyógyító fürdőzést.

A hévízi kúra hatása komplex, amelyben pontosan meghatározott szerep jut a víz hőfokának, kémiai összetételének, az iszapnak, a levegőnek, a radioaktív sugárzásnak, az éghajlatnak.

Az orvos a betegségnek megfelelően rendel mindebből valamit, s miközben a fürdőt kombinálja sok egyéb gyógymóddal – így gyógyszeres, elektromos kezeléssel és más kúrákkal – pontosan előírja a fürdés időtartamát, a különleges fürdőkezeléseket ( súly fürdő, iszappakolás vagy masszás ).

A hévízi kúra időtartama általában 2-3 hét.

A fürdőkezelés időtartamát mindenkor a betegség fajtája, fennállásának ideje és a beteg általános állapota szabja meg. Ezért az orvosi tanácsadást okvetlenül igénybe kell venni.

A gyógyvíz gyógyászati hasznosítása többféle: fürdőkezelés ( balneoterápia ), ionkúra, gőz- és gáz- belélegzés. A gyógyvizek hatását kiegészítik a gyógyszeres, valamint fizioterápiás kezelések.

A tó vizének összetevői:

 

Alkotórészek

 

Vízügyi Igazgatóság adatai, mg/l
  Kationok  
Kálium K’.. 6,80
Nátrium Na… 27,00
Kalcium Ca… 81,00
Magnézium Mg.. 36,00
Ammónium NH 0,32
Összesen:   151,12
  Anionok  
Fluorid F 1,4
Klorid Cl 23,0
Bromid Br 0,11
Jodid I 0,021
Szulfid S 3,2
Szulfát SO4 64,0
Hidrogén karbonát HCO3 378,0
Összesen:   469,731
Metabórsav HBO2 0,5
Metakovasav H2SiO3 43,0
Szabad szénsav CO2 36,0
Oldott oxigén O2 3,6
Oldott alkotórészek összesen:   753,951

 

A hévízi kúra gyógyhatása

A tóban való fürdés és az itt alkalmazott kezelések a következő esetben javasoltak (indikáltak):

Reumás mozgásszervi betegségek minden degeneratív kopásos, meszesedéses formája (arthrotisok, a csigolya-, szalagrendszer-, kisizületi és porckorong problémák – spondylosis,spondylaltrosis, discophatia)

Gyulladásos izületi és gerincbetegségek nyugalmi stádiumban ( arthritis, poliarthritis pl: PCP, spondylarthritispl: Bechterew kór) A csúzos megbetegedésekre csak akkor hat kedvezően a hévízi kúra, ha már a heveny állapot lezajlott. Az idült izületi megbetegedések tünetei viszont hatásosan enyhíthetők.

 

Kötőszöveti reuma ( izom-, ínszalagok megbetegedései)

Másodlagos izületi betegségek, anyagcserezavarokhoztársuló izületi panaszok (pl: köszvény ), ill. belső elválasztású mirigyek zavara.

Bőrbetegségekhez társuló izületi gyulladások ( psoriasishoz társuló izületi és gerincváltozás).

Törések, baleseti sérülések, mozgásszervi műtétek utáni állapot ( elsősorban végtagtörések ) rehabilitációra alkalmas stádiumban.

Krónikus, perifériás idegrendszert érintő, elsősorban mechanikai okokra visszavezethető bántalmak ( pl: ischialgia, polyneuropathia, paresis)

Izületi műtétek elő- és utókezelése, porckorongműtét ( sérv discus hernia ) utókezelése.

Krónikus nőgyógyászati betegségek.

Minden esetben meg kell kérdezni a család orvosától, ajánlatos-e Hévízre utazni. Ezenkívül ne mulasszuk el a fürdőkúra módjára vonatkozóan a helyi orvosok tanácsát kikérni. A fürdőkúra alatt ragaszkodjunk szigorúan az orvosi előírásokhoz. A helybeli orvosok gyakorlatból jól ismerik a fürdő hatását, ezért a kúra idején éljünk az ő tanácsaik szerint.

 

A hévízi fürdőkúra nem javasolt a következő esetekben:

Rosszindulatú daganatok ( sebészeti vagy gyógyszeres kezelést igénylő stádiumban).

Keringési zavart okozó szívbetegségek, érrendszeri betegségek, magas vérnyomás ( ha nem állítható be a kívánt szintre, illetve ha szervi panaszokat okoz), súlyos érelmeszesedés (arteriosclerosis) szívkoszorúér sclerosis, infarktus után, súlyos visszérbántalmak.

Minden akut gyulladásos megbetegedés  (visszérgyulladás, ugyanúgy, mint az izületi gyulladás aktív szakasza ).

Minden akut és krónikus fertőző betegség ( pl: tbc, hepatitis )

Fehérvérűség, egyéb súlyos vérképzőszervi betegség, súlyos vérszegénység

(leukémia, anemia, haemophilia ).

Tüdőasztma, gyakori rohamok esetén

Aktív fekélyek ( gyomor ill. bél ), veseelégtelenség, vesekő.

Hirtelen fellépő ájulási rohamok ( epilepszia, Adams-Stokes szindróma).

Krónikus alkoholizmus, súlyos májzsugorodás

Nedvező ekcéma, kiterjedt sebek

Pajzsmirigy-túlműködés szervi panaszokkal kísérve (hyperthyreosis) nem kompenzált cukorbetegség, vészes súlycsökkenés, ill. – növekedés.

Terápiás röntgenkezelés utáni első hat hét.

Terhesség.  

 

A Hévízi-tó gyógyhatásával és a terápiával történő rövid ismerkedésünk után a tóban fürdőzőknek adunk végezetül néhány megszívlelendő jó tanácsot.

 A Hévízi-tó vize klasszikus értelemben vett strandolásra alkalmatlan. Jó, ha az egészséges ember is kikéri a fürdőkúra megkezdése előtt orvosa tanácsát.

Betegeknek orvosi javaslat nélkül 30 percnél hosszabb ideig nem tanácsos a vízben tartózkodni. Egy orvos által előírt kúra idején általában 14-20 fürdőt vehet igénybe a beteg. A fürdés időtartama kezdetben 15-20 perc, ami fokozatosan 40 percig emelhető. Ne erőszakoljuk a kúra vagy a fürdésidő nyújtását, mert káros lehet. Egészséges ember egy alkalommal maximum 1,5 órát tölthet a vízben.

A tóban való úszás fárasztó, a szívet és a vérkeringést erősen igénybe veszi. Az izommunka által keletkező hőenergia többlettől a szervezet a meleg vízben nem tud megszabadulni, ami a szív munkáját növeli, s ájulást, hőgutát okozhat. A tóban azért sem tanácsos a gyors tempójú úszás, mert a gáznemű anyagok párolgása következtében a víztükör felett a szokásosnál kevesebb az oxigén, ezért könnyebben elfárad az ember.

A gyógyvíz gőzei és a pormentes levegő következtében fokozott itt a Nap ibolyán túli sugarainak hatása. Igen hamar lebarnul a bőr, ami az egészségre sokkal inkább hátrányos, mint előnyös. A napozás során vegyük figyelembe ezt a speciális körülményt.

Közvetlenül fürdőzés előtt ne használjunk napolajat, mert ez távol tartja a testtől a gyógyvíz hatóanyagait.

A kén-hidrogénes víztől a réz- és ezüsttárgyak megfeketednek. Ne vigyünk be a tóba ilyen ékszereket!

Fürdés közben a tóban levő finom iszapszemcsék a bőrhöz, a szőrzethez tapadnak, ezért a fürdő után szükséges a zuhanyozás, kivéve az izületi gyulladásban szenvedőket, mert az iszapszemcsék a bőrön maradva egy ideig még kifejtik gyógyító hatásukat.

Fürdés után ne távozzunk el felhevülten, várjuk meg, amíg testünk fokozatosan lehűl. Előnyös fürdés után 1-2 órát ágyban történő pihenésre fordítani.

 

Aki Hévízről távozik, még egy ideig ugyanolyan életmódot folytasson otthon, mint a fürdőben. Csakis ezután, az un. utókúra után nyilvánul meg a fürdő igazi, áldásos hatása.

 

Terápia a Hévízi Rehabilitációs Intézetben

  • A beteg megérkezik a Szanatóriumba, bejelentkezik a recepciónál.
  • A recepción dolgozó ellátja a megfelelő információkkal a kúraprogram lefolyását illetően.
  • Időpontot kap egy átfogó, részletes orvosi vizsgálatra, az adatai feldolgozásra kerülnek.
  • Megtörténik az orvosi vizsgálat, az orvos felállítja a diagnózist
  • A beteg kézhez kapja kezelőlapját, melyen a kezelések időpontok szerint vannak beosztva.
  • Kezelések naponta, vasárnap és ünnepnapok kivételével 7.00 órától 15.00 óráig tartanak.
  • A kezelési időszak fél idejében a beteg kontroll vizsgálaton vesz részt, ahol beszámolhat tapasztalatairól az orvosnak.
  • Egész idő alatt a nővérek és orvosok figyelemmel kísérik a betegek gyógyulását.
  • A kúra befejeztével zárójelentést kap kézhez a beutalt beteg.
  • Térítéses vendég esetében a kúra végén az intézet számlát állít ki a betegbiztosító felé.

 

Kezelések

Fizioterápia

A hévízi-tóban való fürdés mellett az orvosok a víz gyógyhatásának teljesebb kihasználása érdekében a gyógykezelés (terápia) sok más formáját is alkalmazzák.

Az összefoglaló néven fizioterápiának nevezett kezeléscsoportba tartoznak az elektroterápiás (fizikoterápiás), balneoterápiás és mechanoterápiás kezelések.

Az elektroterápia több formáját is alkalmazzák a gyógykezelések során.

Galván: kifejezetten jó fájdalomcsillapító és vérátáramlást fokozó hatású. A nagyfrekvenciájú gépekkel az áram hőhatását használják fel a mély szöveti vérbőség előidézésére.

Iontoforézis-kezelés alkalmával, galvánáram segítségével az orvos által előírt gyógyszert a bőrön keresztül bejuttatják a beteg területre. A kezelés hatása lehet helyi és általános: izom és traumás fájdalmak, túlerőltetés, izületi gyulladások, ínhüvelygyulladások enyhítése. Értágító hatása következtében pozitívan hat az érszűkületre, migrénre.

Gyorsítja a vérömlenyek felszívódását, felpuhítja a hegesedéseket.

Diadynamic speciális terápiás áramforma, fájdalomcsillapító, keringésjavító effektussal. Alkalmazási területei: görcsoldás, érbeidegzési zavarok, rándulás, zúzódás, vérömleny, ödéma, idegfájdalmak, izületi- és gerinckopás, porckorong-megbetegedés, izomsorvadás.

Myotest olyan ingeráram-kezelés, amely izom-összehúzódásokat hoz létre. Alkalmazási területe az inaktivitásos izomsorvadás különböző formáinak kezelése, ill. létrejöttének megelőzése.

Az interferencia kezelést főleg gerincbántalmak esetén használják. A gerinc melletti izmokat két különböző rezgésszámú áram hatásának teszik ki. Ezek az izomban interferálódnak, így belső pulzáló masszázs jön létre, ami főleg a tartási rendellenességek okozta izomcsomókat oldja.

Corposano és Tens kezelést izomlazításra, fájdalomcsillapításra, izomerősítésre alkalmazzák.

 Az ultrahang-kezelés mechanikus rezgés által létrehozott szöveti mikromasszázs. Majd minden betegség gyógyítására alkalmas.

A mágneses karika ( Magnetfeld ) a mágneses tér ritmikus változásának biológiai hatásán alapul. Izomgyengeség és –merevség, agyvérzés utáni állapot, idegzsába, sérülések utókezelése és több belgyógyászati esetben használható.

 

Fényterápia

Bioptron lámpa:

Vannak olyan betegségek, amelyeket önállóan, a Bioptron  lámpa gyógyhatásával lehet eredményesen kezelni. Ilyen a szemészeti, bőrgyógyászati, reumatológiai, ortopédiai betegségek egy része. Más esetekben kiegészítő kezelésként alkalmazható. Akár súlyos, gyógyíthatatlan betegségek esetén (pl. sclerosis multiplex) is érhető el javulás (ha magát a betegséget nem is tudjuk gyógyítani segítségével).

 

Általános egészségi problémák

Az általános egészségi problémák területén elsősorban meghűlés, és egyéb hétköznapi panaszok esetén érdemes alkalmazni a Bioptron lámpát.

Főbb alkalmazási területek: szemgyulladás, alvászavarok, torokfájás, rekedtség, köhögés, mellhártyagyulladás, hörghurut, tüdőgyulladás, légmell, nátha, fülfájás, fülcsengés, leégés, menstruációs panaszok.

Bőrproblémák

A Bioptron lámpa alkalmazása kiterjed valamennyi fertőzés vagy allergia okozta bőrproblémára.

Főbb alkalmazási területek: tályog, akné, allergia, szemölcs, köröm- és bőrgomba, fogínyproblémák, horzsolások, pikkelysömör, ekcéma, fertőzések, lázhólyagocskák, herpesz, hajproblémák.

Kozmetika

A Bioptron lámpát a kozmetikában elsősorban bőrzavarok, ráncok és egyéb kozmetikai zavarok esetén alkalmazzák.

Főbb alkalmazási területek: cellulitis, ráncok, energetikailag legyengült bőrfelületek, durva pórusú bőr.

Fájdalmak

Főbb alkalmazási területek: hátfájás, szalaghúzódás, hallux, hegyes sarokcsont, kalapácsujj, gátmetszés, gyulladt mell és mellbimbó, prosztata, aranyér, csípőízületi gyulladás, egyéb ízületi betegségek, fejfájás, migrén, középfülgyulladás, fogfájás, zúzódások és rándulások, görcsös izomzat, tarkómerevség, reuma.

Sebek

Főbb alkalmazási területek: hegek, lábszárfekély, felfekvés, mindenféle seb, égési sérülések.

Egyéb általános egészségügyi problémák

Főbb alkalmazási területek (kiegészítő kezelésként!): magas vérnyomás; szívkoszorúér-görcs; szívinfarktus és szívizomelhalás utáni állapotok, szívritmuszavarok, pacemaker és műbillentyű beültetés esetén; szívelégtelenség; agyvérzés, agytrombózis és agyembólia utáni állapotok; agyműtét utáni állapotok; alsóvégtagi verőérszűkület; idült májgyulladás és májelégtelenség; tüdő- és mellhártya gyulladás; epehólyag gyulladás; hasnyálmirigy gyulladás; gyomor, nyombél és reflux betegség; vékony- és vastagbél betegségek; tüdőasztma; vesemedence gyulladás; hólyaghurut; kismedencei gyulladások; cukorbaj, heveny és idült vesegyulladás; idült veseelégtelenség; frigiditás; impotencia; köszvény; klimax; pajzsmirigy megbetegedés; csontritkulás; myoma ciszták; rosszindulatú daganatos megbetegedések; sclerosis multiplex; epilepszia; depresszió; demencia; skizofrénia; rémálmok és rögeszmék; egyéb pszichiátriai kórképek; arcidegbénulás.

 

A laeser fényt speciális tulajdonságai emelik ki a többi átlagos fényforrások közül. A mozgásszervi betegségek gyógyításában a lágy laeserek jó hatásúak. Jól érvényesül a fájdalomcsökkentő, gyulladáscsökkentő, izomfeszülés csökkentő, ödéma csökkentő, valamint az immunrendszert stimuláló, a sebgyógyulást gyorsító hatása.

A balneoterápia az a gyógykezelési mód, amely leginkább kötődik Hévízhez, hiszen a kezelések során természetesen a gyógyító hévízi termálvizet használják. A „vizes” kezelések legkülönbözőbb formája segíti a többnyire mozgásszervi betegségekben szenvedő vendégek gyógyulását.

Szénsav hozzáadásával állítják elő a termálvízből az un. szénsavfürdőt, amely szívbetegek, magas vérnyomás, keringési zavarokban szenvedők kezelésénél eredményes. Rendezi a keringést, javítja a szívizom oxigénellátását, normalizálja a vérnyomást.

Amikor valamilyen ok miatt a kézi masszázs nem alkalmazható, a pezsgőfürdő használata a javasolt terápia. A pezsgőfürdőben mesterségesen levegőbuborékokat állítanak elő, amelyek hatására turbulens vízáram keletkezik, ami masszírozza a fájós testrészeket.

Az elektromos kádfürdőben történő kezelés során egy termálvízzel töltött műanyag kádba egyenáramot vezetnek. A kádban fekvő betegre a kezelés keringésjavító, fájdalomcsillapító hatású.

A váltófürdőben a meleg ill. a hideg vizet felváltva adagolják, elősegítve ezzel a végtagok jobb keringését.

A rekeszes galvánfürdő vízgyógyászati, egyben elektromos kezelés a végtagokra. Idült reuma, sok izületi gyulladás, idegbénulás, idegfájdalom, ideggyulladás esetén javasolt kezelési mód.

A víz alatti masszázs, az un. tangentor háromdimenziós masszázst ad. A vízsugár közvetlenül a beteg testrészt masszírozza. A kádban a víztömeg átveszi a vízsugár által keltett rezgést és  így a nem kezelt testrészre is hat. A legjobb analgetikus hatású a vibráció. Sok beteg ragaszkodik ehhez a kezeléshez.

A klasszikus svéd (orvosi masszázs ) a fürdőkultúra egyik alapeljárása. A bőr rugalmasságát helyreállítja, a bőr alsó rétegeibe lerakódott salakanyagokat eltávolítja, az izomzat keringését fokozva, annak teljesítőképességét növeli, általános fájdalomcsillapító és nyugtató hatása van. A sokféle masszázsfogás ( simítás, gyúrás, dörzsölés, ütögetés, rezegtetés, és rázás ) ismétlése egész sor mechanikus ingert vált ki, amelyek hasonló fiziológiai hatást gyakorolnak a szervezetre, mint a sugár- vagy elektromos kezelés.

A fürdőben végezhető kezelések egyik legismertebb módja a súlyfürdő. A kezelés úgy történik, hogy a beteg a nyakánál felfüggesztve és karjával, ill. hónaljával megtámaszkodva függ a vízben, és a derekára vagy bokáira egy öv segítségével 2-től 20kg-ig növelve, súlyt függesztenek. A gyógymód célja, hogy a csigolyákat- a víz felhajtó ereje által enyhített módon – egymástól eltávolítva, a gerincoszlopot mintegy kinyújtva, lehetővé tegyék a gerincvelőből kilépő idegeket nyomás alatt tartó porckorongsérv ( discus hernia ) visszahúzódását.

 

Különféle pakolások

 Az iszapkezelés rendszeres kiegészítője a balneoterápiának, de önálló gyógyeljárás is. Semmiféle más módszerrel nem lehet előidézni azt a mélyreható vérbőséget és átmelegítést, amit az iszappal. Ahol reumás fájdalom vagy elváltozás van, ott mindig sérül a hajszálér – keringés, a relatív érszűkület miatt felhalmozódnak a salakanyagok, fokozódik a fájdalom, csökken a funkció. A mély szöveti vérbőség ezt megoldja. Innen ered az iszapkezelés népszerűsége. A zsugorodó izületi tok lazítása, az elmerevedés megakadályozása az iszappal a legeredményesebb. A 38 – 42 Cº-os iszapot kizárólag a beteg testrészre, részpakolásként alkalmazzák. Az iszapkezelésnek igen széles körű gyógyhatása van. Legkiterjedtebb az idült mozgásszervi betegségek kezelésénél, továbbá egyes ortopédiai, neurológiai, belgyógyászati és nőgyógyászati betegségeknél alkalmazzák. A mozgásszervi betegségek közül mind a kopásos, meszesedéses kórformák, mind a gyulladásos megbetegedések eseteiben javallt az iszappakolás.

Az iszap hatása hasonló a vízéhez, csak intenzívebb annál. Ősi tapasztalatok és a mai mindennapos gyakorlat bizonyítja a fürdőkúrák és a tó iszapjának gyógyhatását. Ásványi, szervetlen anyagait rendszeresen elemzik , de úgy tűnik a gyógyhatás lényege inkább a nagy molekulájú szerves anyagokban rejlik.

Az iszappakolás hőpangást okozó hatása miatt megviseli a szervezetet, elsősorban a szívet és a vérkeringést. Hévízen csak orvosi előírásra végezhető iszappakolás. A hévízi kúra három hete alatt legjobb esetben is csak hetente három iszapgöngyölés, tehát összesen kilenc szolgáltatható. Ennél több, vagy gyakoribb iszappakolás a gyógyulás helyett súlyos ártalmakat okozhat.

Az iszappakolás helyett – általában akkor, ha az iszap nem alkalmazható – más pakolásokat (PCP, Ritex- Antiflogisztikus) is alkalmaznak. Ezeket a kezeléseket izületi fájdalmak, gyulladások, gerincfájdalmak esetén írják elő.

Alapvető kezelésnek tekinthető a gyógytorna is. Az egyéni foglalkozások során mód van arra, hogy a beteg „betanulja” a számára fontos gyakorlatokat, sőt magnókazettán magával vigye „otthoni használatra”. A gyógytorna speciális mozgásterápia, ősi alapvető gyógymód. Célja az aktív funkció helyreállítása. Az egyénre szabott és csoportos gyógytorna mellett a vízben végzett tornát is alkalmazzák.

Tisztelt kúra vendég!

Szeretnénk Önnek sok sikert kívánni a gyógyuláshoz a kúra ideje alatt és reméljük, hogy az elkövetkező időben is megtisztel majd bennünket látogatásával.