Tájékoztatás - telefonközpont túlterheltségéről

Tisztelt Pácienseink és Hozzátartozók!
Technikai okok miatt az intézményünk telefonközpontja időszakosan túlterheltté válhat, ezért bizonyos szervezeti egységek elérése átmenetileg akadályozott lehet. A hiba elhárításán dolgozunk, megértésüket, türelmüket köszönjük!

Tovább

Látogatási korlátozás és kötelező szájmaszk használat lépett életbe!

Látogatási korlátozás és kötelező szájmaszk használat lett elrendelve a kórház gyógyító területein, mind a betegek és hozzátartozók, mind a dolgozók számára!

Részletek az Aktuális híreink között találhatók.

Tovább

Kardiológiai Osztály

Osztályvezető - Prof. Dr. Duray Gábor Zoltán MTA doktora, c. egyetemi tanár osztályvezető főorvos

Vezető ápoló - Bernhardt Szilvia

Részletes információk

A Kardiológiai Osztály szakmai profilja felöleli az invazív és non-invazív kardiovaszkuláris diagnosztika és terápia teljes területét, évi 6000 fekvőbeteg ellátásával és több mint 40 000 ambuláns vizsgálat segítségével. 
Az osztály az ÉPC-Honvédkórház Róbert Károly krt-i telephelyén található, a H épület 6. emeletén. 84 betegággyal működik: egy-, kettő-, három- és négyágyas légkondicionált betegszobákkal, ahol minden szobához saját fürdőszoba, WC és hűtőszekrény tartozik, illetve egyes szobákban TV készülék is megtalálható.
Az osztály szerves részeként működik a D épület 1. emeletén található Invazív Haemodinamikai Műtő, ahol coronarographiás (szívkatéteres/koszorúér-festéses) vizsgálatok és katéteres koszorúér műtétek történnek. A 6 emeleten lévő Elektrofiziológiai/Pacemaker műtőben, ritmusszabályozó készülékek (pacemakerek és defibrillátorok) kerülnek beültetésre, valamint katéteres szívritmusszabályzó műtétek zajlanak.  A D épület 1. emeletén található Kardiológiai Ambulancián az osztály szakorvosai végzik a kardiológiai járóbeteg szakellátást, valamint a kórház többi osztálya számára a kardiológiai konziliáriusi tevékenységet.

A Kardiológiai Osztályon az alábbi részlegek működnek: 
Kardiológiai Intenzív Részleg 
Szubintenzív Részleg
Pacemaker és Elektrofiziológiai Részleg
Szívelégtelenség Részleg
Általános Kardiológia Részleg 
Haemodinamikai Műtő 
Pacemaker és Elektrofiziológiai Műtő
Kardiológiai Szakambulancia
Szívritmuszavar ambulancia
Szívelégtelenség Ambulancia

Osztály típusa:

Fekvőbeteg osztály

Ellátott szakma:

Kardiológia

Ágyak száma:

102 db

Telefonszám:

06-1-465-1966 

 

 

1134 Budapest, Róbert Károly körút 44.

Észak-Pest, Észak-Magyarország

Kardiológiai Osztály - Kardiológiai Intenzív Részleg 
A 11 ágyas, 11 modern monitorrendszerrel, 11 lélegeztető-géppel, 2 mobil lélegeztető-géppel, 4 intraaortikus ballonpumpával felszerelt kardiológiai intenzív részlegen a kritikus állapotban levő, szívizominfarktust elszenvedett, szívelégtelen vagy újraélesztett betegek akut ellátása folyik. Munkanapokon Budapest 7 kerületéből, a közeli agglomerációs településekből, és igényjogosultság alapján előzetes bejelentést követően azonnal fogadjuk a szívinfarktust elszenvedett betegeket, sürgős szívkatéteres vizsgálat, percutan koszorúér tágítás céljából. A betegek stabilizálása után a Haemodinamikai Műtőben kerül sor a koszorúérfestésre és tágításra, majd a műtétet követően betegeinket folyamatosan monitorozzuk. Ügyeleti időben, havonta 5–6 alkalommal az osztály felelős Budapest és környékének - kb. 3 millió ember - teljes akut szívinfarktus ellátásáért. Amennyiben az országos infrastruktúra és az adott helyzet lehetővé teszi akár olyan távoli településekről, kórházakból is átveszünk akut betegeket, mint pl. Hatvan, Salgótarján. Bizonyos esetekben mentőhelikopterrel is érkeznek hozzánk akut infarktusos betegek, akik így a lehető leghamarabb jutnak megfelelő ellátáshoz. Az infarktuson átesett betegek 24–48 óra elteltével általában lábra állhatnak, és – állapotuktól függően - rendszerint másik fekvőbeteg részlegünkre kerülnek további kezelés céljából.

Kardiológiai Osztály - Szubintenzív részleg
A Szubintenzív fekvőbeteg részlegen végezzük a sürgős és a nem sürgős koszorúérfestésre érkező betegek ellátását is. A 30 ágyas részleg négy 4 ágyas, a subintenzív terápiás követelményeknek minden szempontból megfelelő, jól felszerelt őrző kórteremből és 8 normál kórteremből áll, valamennyi ágyon, a központi monitorrendszerbe bekötött, telemetriás monitorozási lehetőséggel. A részleg betegforgalma megközelíti az évi 3000-et, ami nagyon gyakran napi 12–15 új beteg felvételét jelenti. Itt kerülnek ellátásra a Kardiológiai Intenzív Részlegről kikerülő, a szívinfarktus akut szakaszát átvészelő betegek is. Az akut koszorúérbetegségben szenvedő, de infarktust még el nem szenvedett betegek is gyakran ide kerülnek felvételre és ellátásra.

Kardiológiai Osztály - Pacemaker és Elektrofiziológiai Részleg
A 15 ágyas Pacemakerterápiás és Elektrofiziológiai részleg fő profilja a különböző szívritmuszavarokban szenvedő betegek ellátása. Itt zajlik a végleges pacemaker beültetést igénylő betegek műtét előtti és utáni ellátása. Itt történik a különböző komplex ritmuszavarokban szenvedő betegek ún. radiofrekvenciás ablatiot megelőző kivizsgálása, ellátása, valamint a beavatkozást követő megfigyelése is. Az automatikus cardioverter defibrillátor készülékek (ICD), rosszindulatú, a hirtelen szívhalálért gyakran felelőssé tehető ritmuszavarok terápiás megoldását szolgálhatják. Szívelégtelenségben szenvedő betegnél alkalmazunk cardiális reszinkronizációs kezelést (CRT), ami egy speciális pacemaker kezelést jelent, a betegek klinikai állapotának és túlélésének javítása céljából. 2014 óta itt zajlik az  elektróda nélküli, teljesen a szívbe helyezett pacemaker beültetése is. Az elmúlt években egyre gyakrabban végezzük az egészséges szívritmust teljesen visszaállító fiziológiás ingerület vezető rendszer ingerlést elérő pacemakerek beültetését is. A végleges pacemakert, ICD-t, CRT-t kapott betegek rendszeres utánkövetését is a részleg orvosai végzik a D. épület 1. emeletén található Ritmus Ambulanciánkon. 

Kardiológiai Osztály - Szívelégtelenség részleg
A 15 ágyas Szívelégtelenség részlegen történik az előrehaladott, súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegek ellátása; a betegek szívtranszplantáció előtti kivizsgálása; a szívtranszplantációs várólistán lévő betegek speciális vizsgálatainak elvégzése. A részleg profiljához tartozik a szívizombetegségek okainak  meghatározása és ezek megfelelő kezelése.  A kórházból való elbocsájtást követően a súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegeket az Osztályunkhoz tartozó Szívelégtelenség Ambulancián gondozzuk a D. épület 1.emeletén. 

Kardiológiai Osztály - Általános Kardiológiai Részleg
A 18 ágyas kardiológia fekvőbeteg részlegen teljes körű kardiovaszkuláris diagnosztika és terápia folyik. Itt történik többek között a szívbillentyű betegségekben szenvedő betegek kivizsgálása, valamint egyes koszorúérfestésre érkező betegek beavatkozás előtti és utáni ellátása is. A részlegen nagy számban kezelünk továbbá szívelégtelenségben-, szívizomgyulladásban, szívbelhártyagyulladásban szenvedő betegeket is. 

Kardiológiai Osztály - Haemodinamikai Műtő
Az intézet D épületének 1. emeletén található Haemodinamikai Műtőben történnek a szívkatéteres, illetve koszorúérfestéses vizsgálatok. Évi kb. 4000 beavatkozást végzünk. Ez magában foglalja a nem sürgős koszorúér-festéses vizsgálatokat, a koszorúér-tágításokat, az ún. stent beültetéseket és az akut szívizominfarktusban végzett sürgős beavatkozásokat is. A vizsgálatok minden esetben steril, műtéti körülmények között történnek, helyi érzéstelenítésben, állandó EKG- és invazív vérnyomás-monitorozás mellett. A műtő az akut életmentéshez, újraélesztéshez szükséges összes lényeges eszközzel és gyógyszerrel fel van szerelve, arra az esetre, ha a beavatkozás közben komplikáció lépne fel. 2006. óta egyre nagyobb számban alkalmazunk a radialis (alkar) artérián keresztüli behatolást, szemben a hagyományos combverőéren keresztüli behatolással, ami jelentősen csökkenti a vérzéses szövődmények gyakoriságát, valamint lerövidíti a betegek mobilizációjához szükséges időt. Átlagosan napi 20 vizsgálatot végzünk. Akut infarktus ügyelet esetén ügyeleti időben is folyamatosan zajlanak a vizsgálatok, beavatkozások. A koszorúér szűkületek ellátásához a legmodernebb technikai eszközök (Rotablátor, Shock-Wave ballon, orbitális atherectomiás eszköz) is rendelkezésre állnak. 

A Haemodinamikai Műtő szoros együttműködésben tevékenykedik a Kardiológiai Intenzív Részleggel és a Szubintenzív fekvőbeteg részleggel, ahol a betegek beavatkozás előtti és utáni megfigyelése és ellátása történik. Ugyancsak szoros a kapcsolat a kórház Szív- és Érsebészeti Osztályával. Naponta tartunk közös konzíliumot (ún. Heart Team), ahol a szívsebész, a kardiológus és az invazív vizsgálatokat végző kollégák közösen döntik el a beteg számára legelőnyösebb további kezelési módot. A katéterterápiás módszerrel nem kezelhető koszorúérbetegek CABG (coronaria-bypass) műtétjeit általában az intézet szívsebészeti osztálya végzi. 
Aorta billentyű betegségben szenvedő betegek esetén, amennyiben a mellkas megnyitásával járó billentyűbeültetés aránytalanul magas kockázatot jelentene, katéteren keresztüli billentyű beültetést (TAVI) végzünk.

Kardiológiai Osztály - Pacemaker és Elektrofiziológiai Műtő
A pacemaker és elektrofiziológiai műtőben végezzük a végleges pacemaker, a kardiális reszinkronizációs kezeléshez szükséges pacemaker és az implantálható automata cardioverter defibrillátor (ICD) beültetéseket. A műtétek minden esetben steril körülmények között, röntgen képerősítő alatt, helyi érzéstelenítésben történnek. Átlagosan napi 7-8 készülék beültetésére van kapacitásunk.
Ugyancsak ebben a műtőben végezzük az elektrofiziológiai vizsgálatokat, melyekkel a különböző pitvari és kamrai szívritmuszavarok invazív diagnosztizálására, valamint radiofrekvenciás ablatiós technikával azok végleges kezelésére is lehetőség van. A szív elektrofiziológiai vizsgálatokat és katéteres ablációkat lehetőség szerin teljesen röntgen sugár mentesen, úgynevezett „zéró-fluoro” technikával 3 dimenziós elektroanatómiai térképező rendszer segítségével végezzük. Itt végezzük pitvarfibrillációban szenvedő betegek esetén a bal pitvari fülcse katéteres zárását, abban az esetben, ha más módon nem lehetséges a vérrög okozta stroke tartós megelőzése. Stroke-on átesett fiatal betegek esetén, amennyiben ezt PFO okozta, a jobb és bal pitvar közötti vérátáramlást katéteres zárással tudjuk megelőzni.

Kardiológiai Osztály - Szakambulanciák
A D épület I. emeletén található szakambulanciákon végezzük a legmagasabb (tercier) szintű kardiológiai ellátást igénylő betegek gondozását, szoros együttműködésben a területileg illetékes kardiológiai szakrendelésekkel. Kiemelendő a pacemaker/ ICD beültetésen átesett betegek és a nagy kockázatú, fiatal szívelégtelen betegek gondozását végző speciális ambulanciák működése.