Az egészségügyi szakellátás adott időben a legnagyobb tömeget elérő színtér, melynek előnyét az egészségfejlesztés tekintetében kiemelten kell kezelni és hasznosítani mind a munkavállalóink, mind a pácienseink körében. 

Egészségfejlesztő kórházként, tehát olyan szervezeti identitást kell létrehoznunk, amely egészséget előmozdító, szervezeti struktúrát és kultúrát teremt a betegek és az alkalmazottak aktív részvételével. Az egészségügyi munkavállalók a jelen program célcsoportjaként tehát kedvező helyzetben vannak mivel helyben, biztonságos és támogató környezetben, közvetetten orvosi felügyelet és multidiszciplináris team közreműködésével vehetik igénybe az egészségfejlesztési programokat és vállhatnak az egészségtudatos közösség tagjává. Mindenki által ismert tény, hogy a munkavállalók életében a kórházi betegellátás, a munkahelyi környezet, a hosszú, megszakított műszakok és túlórák jelentős mentális és fizikai megterhelést, rendkívül stresszes élethelyzetet, a kapcsolatok hiányát, egészségtelen életmódot, alvási nehézséget és káros szenvedélyek választását eredményezik. Ugyanakkor a munkavállalóink körében információhiány, rugalmatlanság, kitartás és önbizalomhiány is érzékelhető az egészségtudatos életmódszemlélet komplexitásának megvalósításában és az egészséges szokások napi rutinba történő időmenedzselése terén. Az említett kedvezőtlen jellemzők munkahelyi sérülések és betegségek, rokkantságok kialakulásának kockázatát fokozzák és ezáltal veszélyeztetik munkavállalók adott munkakörben történő tovább foglalkoztatását, továbbá negatív hatást gyakorolnak a kiegyensúlyozott szervezeti csapatmunka fenntartására, a távolmaradásra, valamint a fluktuáció növekedése által az intézményi működtetésre is.

Megemlítendő, hogy a dohányzás visszaszorítására tett szigorú szabályozás nem érte el a kívánt hatást, ezért szükségessé válik a kockázati területekre irányuló hatékonyabb akció- és marketing terv kidolgozása és komplex, szisztematikus megközelítésű programok alkalmazása.  

Az ÉPC-Honvédkórház menedzsment számára a munkahelyi jólét fontossága, az egészségtudatos munkahelyi kultúra munkáltatói támogatottsága kiemelt jelentőséggel bír, ezért folyamatosan inspiráló és élményszerű komplex egészségfejlesztéseket vezet be és jó gyakorlatokat valósít meg egyéni és célzott kezdeményezésekre és munkavállalói partnerségre, igényekre alapozva. Mindezt annak érdekében teszi, hogy az elégedett és egészséges produktív munkaerő helyt tudjon állni a mindennapokban, az életminőség javuljon és a „jólét” kultúrájának megteremtésével növelje a munkavállalók lojalitását. Az intézmény egészségfejlesztési koordinátort nevezett ki, aki hidat képez az intézményen belüli programkoordinátorok között.

Stratégiai cél: Az egészségtudatos munkahelyi kultúra megteremtésével a Munka és Személyes Élet Egyensúlyának támogatása és az intézményi imázs növelése.

A 2024 július - 2025 március időszakban bevezetett egészségfejlesztési programokat felmérésekre alapozva, munkavállalók bevonásával, igényeikhez és reális egészségügyi célokhoz, célértékekhez igazítottan terveztük meg a multidiszciplináris szakmai teamek támogatásával, folyamatos monitoring és visszacsatolás mellett valósítottuk meg. Kiemelt figyelmet fordítottunk a programzárást követően a munkavállalók egészségtudatos munkahelyi kultúra és saját egészségfejlesztése iránti elkötelezettségének felmérésére is, melyet a közel jövőben kívánunk bevezetni. 

Mottó: "Te is sok mindent tehetsz az egészségedért! A fókusz Te rajtad van, Mi támogatunk itt a biztonságos egészségügyi környezetben. Élj a lehetőséggel, Magadért!"

Eredmény/Hatás: A munkahelyi egészségfejlesztés javíthatja a munkavállalók mentális és érzelmi jólétét, fellendítheti a morált, elősegítheti a munkahelyi közösség összetartozást, valamint a magas színvonalú tehetségek vonzását és megtartását.

 

 

A videót a Prémium Média készítette.