Az Európai Méhnyakrák Szövetség (European Cervical Cancer Association - ECCA) 2007 óta minden év január harmadik hetében szervezi meg az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetet. A figyelemfelhívó akció fő törekvése, hogy ez a statisztika évről évre javuló tendenciát mutasson. Európában a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éven aluli nők körében, mintegy 30.000 nő veszti életét a súlyos betegségben évente, azaz minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban, illetve minden esztendőben 60.000 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak.
A fenti számokhoz hasonlóan hazánkban is évről évre rengeteg nő veszíti életét méhnyakrák következtében, annak ellenére, hogy védőoltással, illetve a rendszeres szűrővizsgálattal megelőzhető és időben diagnosztizálható, így eredményesen gyógyítható. Magyarországon évente közel 1300-1400 nőt diagnosztizálnak méhnyakrákkal, ebből közel 400 eset végződik halállal. A betegség leggyakrabban 35 és 60 év közötti nők körében alakul ki, ám sajnos a fiatalokat is egyre jobban veszélyezteti. Ezért kell időben elkezdeni a prevenciót annak érekében, hogy a megbetegedések és a halálozások számát csökkenthessük.
A méhnyakrákot a humán papillomavirusnak, azaz a HPV-nek a magas kockázatú típusai okozzák. A nők 80%-a megfertőződik HPV-vel legalább egyszer élete során. Fontos kiemelni, hogy a méhnyakrák az időben beadott HPV elleni védőoltással – mely már 12 éves kortól beadható – megelőzhető, az évenkénti szűrővizsgálattal pedig felismerhető a betegség rákmegelőző állapota, valamint a korai méhnyakrák, így a megfelelő kezeléssel sikeresen gyógyítható. A prevenció tekintetében kihangsúlyozandó, hogy a védőoltás a rendszeres méhnyakszűrést nem helyettesíti. A méhnyakrák ellen teljes biztonságot a védőoltás és a rendszeres szűrés együttes alkalmazása biztosítja.
A méhnyakrák hatékony megelőzéséért az alábbi lépések betartására van szükség:
• Rendszeresen részt kell venni méhnyakrák szűrésen (Magyarországon, szervezett formában, 3 évente hívják a 25-65 év közötti nőket méhnyakszűrésre).
• HPV oltás beadatása (a hetedik osztályos lányok és fiúk is ingyenesen kaphatják meg).
• A méhnyakrák esetleges tüneteinek ismerete, és azonnali szakorvoshoz fordulás, ha ilyeneket tapasztalunk.
Dr. Kiss Attila András ezredes, az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórház Szülészet-nőgyógyászati szakrendelőjének rendelésvezető főorvosa a fentieket megerősítve elmondta: nagyon fontos az éves méhnyakrákszűrés, mert az időben kiszűrt rendellenességek hatékonyan kezelhetők, és megelőzhető a súlyosabb elváltozás kialakulása. Hozzátette azt is, lényeges figyelmesen elolvasni a szűrés eredményét, mert előfordul, hogy sokan elmulasztják a második kontrollt, abban az esetben is, ha a citológiai leleten szerepel a javasolt következő ellenőrzés.
Főorvos úr és a szakrendelő dolgozói szeretettel és türelemmel várják a hozzájuk forduló hölgyeket, hiszen a méhnyakrák esetében a prevenció a legfontosabb. Ha időben cselekszünk, lehetőségünk van a betegséget kiváltó folyamat beindulásakor, vagy annak korai szakaszában beavatkozni, ezzel megakadályozva a betegség kifejlődését.
Egészségének megőrzése érdekében idén se feledkezzen meg a méhnyakrákszűrésről!