Nukleáris Medicina Osztály, PET/CT részleg

Orvosok: 
Dr. Buga Klára osztályvezető főorvos
Barbinekné Dr. Moravszki Mónika főorvos
Dr. Jóba Róbert Péter adjunktus
Dr. Tamás Noémi Éva szakorvos
Rezidensek:
Dr. Péntek Dóra
Dr. Bundula Sára
Dr. Szabó Petra
Részlegvezető asszisztens: 
Szőcs Annamária

Rendelési idő: csak orvosi előjegyzés alapján, NEAK várólista szerint.

Email csak információ kérésre: petct@epc-honvedkorhaz.hu

Az ambulancia pontos helyszíne: 1134 Budapest, Róbert K.krt. 44. VI-os épület földszint.

A rendelő telefonszáma: +36-1-465-1800/

72-670, hétfő, kedd 7:30-09:30, 
71-542, szerda-péntek 8:30-13:30

Az ambulancia szakmai bemutatása: 

A PET/CT vizsgálat egy hibrid képalkotó módszer, melynek során egyesítik a PET (pozitron emissziós tomográfia) és a CT (computer tomográf) technikákat. A PET kamera segítségével a szervek, szövetek működéséről, míg a CT berendezés segítségével azok elhelyezkedéséről, kinézetéről kapunk információkat.
A vizsgálathoz radioaktív nyomjelző anyag beadása szükséges, ami rövid felezési idejű radioaktív izotóppal (18F) jelölt szőlőcukor molekula származék (FDG), amivel a sejtek cukorfelhasználásáról nyerünk információt. A sejtek az FDG-t az anyagcseréjüktől függően veszik fel, tehát minél intenzívebb egy sejt, szövet anyagcseréje, annál nagyobb FDG felvételt fogunk látni. A daganatos, gyulladt sejtek aktívabb anyagcseréjük miatt láthatóvá válnak, igen kis mennyiségű FDG beadása után is.
Az FDG PET/CT vizsgálat nagy érzékenysége miatt alkalmas a legtöbb rosszindulatú folyamat azonosítására, de bizonyos rosszindulatú folyamatok (in situ daganatok bizonyos szövettanú daganatok) kimutatása ezzel a módszerrel sem lehetséges. A vizsgálatunk a szövettani, citológiai mintavételt nem helyettesíti, mint egyes eszközös vizsgálatokat (pl.: gyomor-, vastagbéltükrözés) vagy szűrővizsgálatokat (pl.: emlőrák- vagy méhnyakrák szűrés) sem.

Betegtájékoztató

Szükséges előkészületek az FDG PET/CT vizsgálatra

  • A vizsgálat előtt 6 órával étkezni, cukros, édesítőszeres innivalót, cukorkát, rágót fogyasztani tilos.
  • A vizsgálat előtt 2 órával bőséges mennyiségű víz fogyasztása ajánlott, a könnyebb vénakanül behelyezés érdekében.
  • A vizsgálat előtt a napi rendszerességgel szedett gyógyszereket be lehet venni.
  • A vizsgálathoz a megfelelő vércukorszint értéke maximum 8mmol/l, ha Önnek ennél magasabb a vércukorszintje, nagy valószínűséggel a vizsgálatot másik napra kell halasztanunk.
  • Ha Ön cukorbeteg, kérjük az előjegyző kollégánkkal feltétlenül közölje. Cukorbetegség esetén a szokásos gyógyszerek, beleértve a metformin tartalmú gyógyszerek, és inzulin beadása is megtörténhet, de ezek és a vizsgálat között minimum 6 órás éhezés szükséges.
  • A vizsgálatot megelőző 72 órában kerülni kell a megterheléssel járó fizikai munkákat, sport tevékenységeket.
  • A vizsgálat napján figyeljen rá, hogy ne fázzon (meleg ruha, sál).
  • Terhesség esetén a vizsgálat nem végezhető el. Amennyiben Ön terhes, azt feltétlenül jelezze beküldő orvosának és az előjegyzést végző kollégánknak.
  • Szoptatás esetén előre le kell fejni a tejet, mert a vizsgálat napján és az azt követő 24 órában nem lehet szoptatni. A vizsgálat után 24 órával lehet visszatérni a normális szoptatási rendhez.
  • A vizsgálatra kérjük hozza magával az összes korábbi vizsgálati eredményt, CD-t, amiket a vizsgálat napján visszaadunk.
  • A vizsgálathoz szükséges dokumentumok: TAJ kártya, személyi igazolvány, lakcímkártya.
  • Amennyiben klausztrofóbiás vagy szorong, enyhe nyugtatót hozhat magával és beveheti.

*Fluoro-Dezoxi-Glükóz=FDG

Az FDG PET/CT vizsgálat menete

Ön megérkezik az előre egyeztetett időpontban, adatainak felvétele után a kikérdező helyiségbe szólítja kollegánk. Itt az anamnézis, kórtörténet felvétele történik, amit vércukorszint ellenőrzés követ ujjbegyből vett vérminta segítségével. Ha a vércukra 8mmol/l vagy ez alatti értéket mutat, akkor a vizsgálat elvégezhető. Ezután a beadó helyiségben történik az Ön súlya alapján kiszámolt FDG injektálása, vénába vezetett kanülön keresztül. Az FDG beadása után kb. 60 percig szigorú pihenés következik. Olvasni és beszélgetni sem szabad, mert ezek a tevékenységek korlátozhatják a vizsgálat értékelhetőségét. A pihenés közben 1 liter víz, vagy kontrasztanyagos folyadék elfogyasztása szükséges, mely javítja a CT vizsgálat értékelhetőségét, ez a kontrasztanyag nem jelent kockázatot Önre. A folyadékot lassan kérjük elfogyasztani az esetleges hányást, vagy hasmenést elkerülve. Az egy óra letelelte után kezdődik a PET/CT vizsgálat, amihez a fémes tárgyakat, ruhákat az öltözőben le kell rakni. A vizsgálat átlagosan 15-25 percig tart, közben mozdulatlanul kell feküdnie. A vizsgálat után a sugárterhelés csökkentése miatt, egy erre kijelölt szobában kell tartózkodnia a vizsgálat végeztét követő első vizeletürítésig. A PET/CT vizsgálat teljes ideje alatt munkatársunk folyamatos szakmai felügyeletet lát el, Ön a PET/CT kamerába épített mikrofon segítségével folyamatosan kapcsolatot tarthat kollegáinkkal. Bármilyen felmerülő gond, panasz esetén azonnali segítséget tudunk nyújtani Önnek.

Az FDG PET/CT vizsgálatot befolyásolhatja az előző műtétek, kezelések időpontja is, ezért indokolt várni:
-    Műtét után legalább 6 hetet
-    Kemoterápia után legalább 4 hetet
-    Sugárterápia után legalább 3 hónapot.

Amennyiben kezelőorvosa úgy ítéli meg, a vizsgálat a kezelések közben is elvégezhető.
Az FDG PET/CT vizsgálat Önre nézve alacsony kockázattal jár, de a sugárterhelés miatt 24 óráig a terhes kismamákat és a 18 év alatti gyermekeket el kell kerülnie. Ezen kívül a vizsgálat után a normál napi életét folytathatja, javasolt a bőséges folyadékbevitel és gyakori vizeletürítés.

A PET/CT vizsgálat kockázata esetleges szövődmények 

Az FDG-vel végeztt több évtizedes tapasztalatok alapján, allergiás reakciót nem észleltek. Mivel intravénás injekció formájában történik a beadás, ezért ritkán előfordulhat, hogy a véna fala sérül, és az anyag egy része a szövetek közé kerül, ez nem okoz szöveti károsodást. Fájdalom, bevérzés kialakulhat a beadás helyén, de ez pár nap múlva maradéktalanul gyógyul.
Kérjük, ha bármilyen kérdése van, azt még az FDG beadása előtt tegye fel munkatársunknak. Az izotóp beadása után munkatársaink – sugárterhelésük csökkentése érdekében – lehetőség szerint távolságot tartanak Öntől. Ez természetesen nem akadályozza meg őket abban, hogy szükség esetén segítséget nyújtsanak.

Ha Ön nehezen mozog, mozgássérült, nehezen látja el magát, akkor feltétlenül biztosítson magának kísérő, segítő személyt a vizsgálathoz.
A lelet átvétele a PET/CT központ recepcióján történik. Kizárólag személyesen, vagy egy írásban meghatalmazott személy által vehető át. Ha így nem megoldható, úgy a leletet postázzuk. Az írásos lelet a kórházi rendszeren keresztül, az előírásoknak megfelelően az Elektronikus Egészségügyi Szolgálati Térben (EESZT) elérhetővé válik.

A vizsgálati időpontra kérjük, hogy pontosan jelenjen meg.

Ha további kérdése lenne vagy a vizsgálati időpontjában bármilyen változtatást szeretne, kérjük hívja munkatársunkat az alábbi telefonszámon: 061-4651800, (72670-mellék PECT/CT recepció, 71542 Nukleáris Medicina Osztály recepció)